on May 10, 2016 by castli in Altele, Comments (0)

Wypas owiec staje się coraz mniej rentownym interesem, a ponadto mamy do czynienia ze starzejącym się społeczeństwie, zaś następne pokolenie nie kwapi się, by iść śladami starszych baców. Nie powinniśmy też zapomnieć coraz bardziej bezwzględnych przepisów, które dotyczą wypasu tych wyjątkowych istot, a przecież nie od dzisiaj krąży opinia, że owca jest mianowana ekologiczną kosiarką.

Wypas owiec staje się coraz mniej opłacalnym fachem, a a na dodatek mamy do czynienia ze coraz starszym społeczeństwie, natomiast młodsze pokolenie nie chce, żeby przejmować pałeczki od starszych baców. Nie powinniśmy także pominąć kwestii bardziej bezwzględnych przepisów, które dotyczą pasterstwa tych cudownych istot, a przecież nie od dzisiaj wiadomo, że owca jest nazywana ekologiczną kosiarką.

Efektywnie zabezpiecza środowisko ekologiczne, jednocześnie będąc niemałą atrakcją turystyczną. Wypas owiec to jednak bardzo niewdzięczne zajęcie, praca jedynie na kilka miesięcy w całym roku, zatem coraz mniej baców i juhasów pojawia się w tym fachu. Zazwyczaj wypas odbywa się od maja do października.

Natomiast weźmiemy pod uwagę lokalizację, to odbywa się on przede wszystkim w wysokogórskich halach, względnie na terenach wypasowych, które należą do sporej ilości właścicieli (nawet kilkudziesięciu). Owce mają wiele możliwości wypasania, dlatego ma to przełożenie na lepszą jakość mleka. Skubią one zioła, które przypadną im do gustu. Nie można zapomnieć, że ekologiczny wypas owiec nie może być kojarzony tylko z pozyskaniem mleka na sery, lecz także z zachowaniem dziedzictwa kulturowego.

Pomimo że wypasające się owce, to wielu lat coraz rzadszy widok, to w dalszym ciągu jest oczywiście jednym z piękniejszych obyczajów na Podhalu. Szanowanie dziedzictwa kulturowego w niektórych regionach wciąż pełni dużą rolę. Więcej jest na pewno przepisów. Ma to związek z pracą bacy i wymogu uzyskania przez niego ściśle określonej licencji.

Wypas owiec Józefów naszą pasją!

Tech tipsComputer Tricks

Tags: ,

No Comments

Leave a comment

XHTML: Allowed tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>