on February 10, 2014 by castli in Altele, Comments (0)

Prace ogrodowe- koszenie

Pomyśleć o pracach ogrodowych....to już najwyższy czas. Wiosna zbliża się wielkimi krokami. Po co odkładać wszystko na ostatnią chwilę? Jak upiększyć swój ogród, żeby stał się niepowtarzalny. Zależy od Twoich upodobań i gustu, a o tym podobno się nie dyskutuje. Jednak niewątpliwie i tej wiosny, jak w poprzednich latach, zasadzisz młode rośliny, odświeżysz rabaty kwiatowe. Wszystko wspaniale do momentu, kiedy nadmiernie wysoka trawa nie zaczynie Ci przeszkadzać i staniesz przed potrzebą koszenia. Wtedy nie lada wyzwaniem jest precyzja. Koszenie bywa często niebezpieczne dla naszych świeżo posadzonych kwiatów,czy drzewek. Przypadkowe zniszczenie młodej sadzonki, którą wcześniej mocno się pielęgnowało... to bolesna strata, najlepiej wie coś na ten temat ten, kto ma już za sobą to doświadczenie. Co zrobić żeby tego uniknąć?
Warto zastanowić się nad wyborem metody ochrony. Jednym ze sposobów jest umieszczeniekamieni wokół całej rabaty lub tylko samej młodej sadzonki. Można też zastosować, zamiast kamienia, gotowe betonowe paliki, osiągalne w marketach ogrodowych. Te rozwiązania chronią nasze rośliny, jednak utrudniają koszenie. Problemem staje się dokładne usunięcie trawy wokół. Duża kosiarka ma z tym kłopot w związku z jej gabarytami , natomiast korzystając z podkaszarki bardzo szybko zużywamy żyłkę, nawet tą grubą i trwałą, zużywa się kiedy uderza ona o kamień czy beton. Drewniane otoczenie również zdaje egzamin jako ochrona, jest to materiał mniej twardy, więc żyłka podczas koszenia nie niszczy tak szybko. Jednak twardość wiąże się również z trwałością. Niestety, na ogół paliki drewniane są ochroną jednoroczną. Najczęściej nie przetrwają w nienaruszonym stanie zimy, jeżeli zapomnisz na ten okres zabrać je do domu. Warto więc o tym pamiętać, żeby nie ponosić w kolejnym roku powtórnie wydatku na zakup nowych. Ciekawym rozwiązaniem, którego warto poszukać na rynku jest tzw.
palisada ogrodowa z tworzywa. Jej kształt i sposób montażu nie pozwalają przerastać trawie w pobliżu roślin. Dodatkowo to wydatek na lata. Jest odporna na warunki atmosferyczne. Nie trzeba przejmować się nią podczas zimy. Najczęściej na rynku występuje w kolorze terakoty, czy brązowym. To dodatkowo wyeksponuje piękno roślin. szczególnie w momencie ich kwitnienia. Można zastosować również domowy sposób ochrony sadzonek. Założyć na nie doniczki z odciętym dnem, ale to sposób, który raczej nie upiększy naszego ogrodu i niekoniecznie skuteczny bo lekkie doniczki, nieprzytwierdzone do podłoża są niestabilne. Wybór pozostaje już w Twojej gestii. Zawsze można zmienić decyzję i w kolejnym roku wykorzystać coś innego. Zgodnie z obecnie funkcjonującym powiedzeniem, że człowiek uczy się przez całe życie. Sprawdza się to w każdej dziedzinie.

Tech tipsComputer Tricks

Tags: , ,

No Comments

Leave a comment

XHTML: Allowed tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>