on February 28, 2014 by castli in Altele, Comments (0)

Ponadplanowe koszty przy zakupie wozu

Kupujący opłaca też zazwyczaj podatek od operacji cywilnoprawnych.

W nieautoryzowanych serwisach za taką usługę trzeba zapłacić mniej więcej 150 zł. Warto przy tej możliwości wymienić filtr pyłkowy , koszt 30 zł.

Jeżeli nabywamy auto z krajową rejestracją, musimy zapłacić za kolejne tablice rejestracyjne i dowód rejestracyjny.

Naprawa zerwanego paska będzie niesłychanie kosztowna – od 1500 do wielu tysięcy PLN. Wszakże wymiana paska klinowego razem z osprzętem oraz robocizną to koszt zazwyczaj nie więcej niż 1000 PLN. Poza tym należy ją ponowić dopiero po przebyciu kilkudziesięciu tysięcy kilometrów.

W wypadku auta używanego przyprowadzanego z zagranicy do wydatków na rejestrację (256 zł) należy doliczyć 500 pln opłaty recyklingowej, 200 pln na przetłumaczenie dokumentów, 160 zł za zaświadczenie z urzędu skarbowego i akcyza.

Znacznym kosztem jest również obowiązkowe ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej, jakie musi zakupić właściciel auta. O ile nabywamy samochód zarejestrowany w Polsce, powinien on posiadać ważną polisę ubezpieczenia OC. Nabywca przejmuje ją po zakupie auta, ale ubezpieczający może zażądać dopłaty. Należy pamiętać że, umowę polisy, zawartą przez poprzedniego posiadacza auta, można unieważnić w dowolnym terminie pod warunkiem zakupu polisy OC w naszym imieniu.

- Jeżeli auto ma klimatyzację, wskazane jest nie zapominać o gruntownym przeglądzie, dezynfekcji oraz uzupełnieniu środka chłodzącego.

Z tej przyczyny po nabytku auta, warto wymienić w nim kilka komponentów. Najistotniejszym – jak zaznaczają mechanicy jest pas rozrządu wespół z akcesoriami.

Zaraz po kupnie wozu z drugiej ręki wskazane jest wymienić również olej silnikowy i inne płyny eksploatacyjne czy filtry. Płyn do chłodnicy i hamulcowy kosztują mniej niż 100 zł. Filtry benzyny oraz powietrza można zakupić nawet za ok. 40 zł. Butla oleju silnikowego pojemności 4l to mniej więcej 130-160 zł, zaś filtr oleju nie powinien kosztować ponad 50 zł.

Wielu sprzedawców używanych samochodów deklaruje, iż oferowane przez nich auta nie wymagają jakichkolwiek napraw. Tylko zalać do pełna i gotowe. Nie należy jednakże ufać w takie przyrzeczenia. W szczególności jeśli samochód ma przeszło 5 lat i przyjechał z zagranicy. Bywa, że nieszczerzy handlarze prokurują zapisy w księdze napraw i prezentują rachunki za części, jakich nie zamontowali w wozie.

Tech tipsComputer Tricks

Tags: , , , ,

No Comments

Leave a comment

XHTML: Allowed tags: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>