on August 24, 2017 by malma13 in Altele, Comments Off

Bank Ochrony Środowiska i Urząd Miasta Tychy podpisały umowę dotyczącą finansowania rewit…

ogłoszenia pożyczkowe
Bank Ochrony Środowiska i Urząd Miasta Tychy podpisały umowę dotyczącą finansowania rewitalizacji Placu Baczyńskiego w Tychach. To pierwsza inwestycja realizowana z wykorzystaniem środków z Inicjatywy JESSICA i finansowaniem BOŚ Banku w województwie śląskim.

Przedmiotem projektu jest rewitalizacja polegająca na adaptacji niezagospodarowanego i niezamieszkałego budynku, w którym pierwotnie znajdowało się kino „Andromeda”. Powstały obiekt będzie istotnym elementem rewitalizacji urbanistycznego kontekstu układu dwóch placów w Tychach: Placu Baczyńskiego oraz Rynku, a jednocześnie będzie pełnił nowe funkcje.

Łączna powierzchnia Pasażu Kulturalnego Andromeda wyniesie ponad 2 tys. m kw. Przebudowa i zagospodarowanie obejmie trzy poziomy. Na parterze zlokalizowana będzie przestrzeń na sferę usługową o łącznej powierzchni 1 177,18 m kw., przeznaczona pod działalność handlową oraz gastronomiczną prowadzoną przez małe i średnie przedsiębiorstwa. Na piętrze o powierzchni 1074,0 m kw. znajdować się będzie Miejska Galeria Sztuki, Mediateka, a także sala konferencyjno-audiowizualna. W ramach projektu przewiduje się również zrewitalizowanie północnej elewacji obiektu poprzez rozbudowę w postaci nowej dwukondygnacyjnej kubatury w formie szklanej kostki dostępnej z poziomu chodnika prowadzącego bezpośrednio w kierunkach: Rynek – Plac Baczyńskiego.

– W 2009 roku po przeprowadzeniu gruntownej modernizacji Plac Baczyńskiego stał się jednym z najbardziej reprezentacyjnych miejsc w Tychach. Na dodatek miejscem wyjątkowym, o którym bez wątpienia można powiedzieć – kulturalne centrum miasta. Teraz także stare, tyskie kino Andromeda znajdujące się na Placu zmieni swoje oblicze – mówi Andrzej Dziuba, Prezydenta Miasta Tychy. – Mam nadzieję, że miejsce to będzie tętniło życiem i przyciągało mieszkańców naszego miasta  – dodaje.

Całkowity koszt realizacji inwestycji to ponad 11 mln zł, z czego 4,5 mln zł (ok. 40 proc. wydatków kwalikowanych to pożyczka pochodząca ze środków finansowych Inicjatywy JESSICA. Resztę kwoty stanowią środki własne Wnioskodawcy.

– Cieszymy się, że w tak krótkim czasie podpisaliśmy umowę na finansowanie pierwszego projektu w ramach Inicjatywy JESSICA – mówi Krzysztof Telega, Wiceprezes Zarządu BOŚ S.A. – Jestem przekonany, że projektów będzie w szybkim tempie przybywać. Warto też pamiętać, że JESSICA wyznacza nowe trendy – w perspektywie finansowej na lata 2014-20 większość środków pochodzących z UE będzie zwrotna. Im wcześniej nauczymy się z takich instrumentów korzystać, tym łatwiejsza będzie absorpcja funduszy unijnych w przyszłości – dodaje.

Inicjatywa JESSICA jest pozadotacyjnym, zwrotnym instrumentem inżynierii finansowej, stworzonym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB. Celem nadrzędnym Inicjatywy JESSICA jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez promowanie pozadotacyjnych, zwrotnych instrumentów inżynierii finansowej i dokonywanie inwestycji w projekty miejskie ujęte w zintegrowanych planach rozwoju obszarów miejskich.

BOŚ Bank jako zarządzający Funduszem Rozwoju Obszarów Miejskich identyfikuje, analizuje i ocenia pod względem formalnym i merytorycznym oraz finansuje miejskie projekty zgodnie z celami Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2007-2013. W woj. śląskim BOŚ Bank dysponuje kwotą ponad 251 mln zł ze środków JESSICA oraz 375 mln zł ze środków własnych. 

BOŚ Bank w roli zarządzającego FROM wdraża Inicjatywę JESSICA także w województwie zachodniopomorskim (poza Szczecińskim Obszarem Metropolitalnym oraz w województwie pomorskim (poza Trójmiastem i Słupskiem.

Źródło: BOŚ

Ogłoszenia kredytowe


Tech tipsComputer Tricks

No Comments

Comments are disabled.